Jak na úklid?

Jak na úklid?

Systémový přístup uplatníte nejen v práci, ale také při uklízení. Proč umývat zrcadla a pak je nechat zapadat prachem při uklízení horních skříněk? Pracujte efektivně. Kdo se někdy nepozastavil nad tím, kde s úklidem začít a zda je lepší nejdříve luxovat a pak teprve utírat prach? Kdy převléct povlečení a kdy vyměnit ubrus? Nevíří se tím či oním prach, který sedne na již uklizená místa?

Zapomeňte na drobnosti

Platí stará klasika. Začněte nahoře a propracujte se postupně k podlaze. Přitom uklízejte nejdříve to, co vám leží přímo na očích. Nejhorší jsou totiž volně povalující se věci. Ty evokují nejvíce nepořádek a zároveň nás nejméně motivují k uklízení. Patří mezi ně:

  • Letáky z obchodních domů
  • Oblečení z předešlého dne
  • CD, účtenky a jiné drobnosti

Nenechte se ale příliš zatáhnout do třídění. Při hlubším úklidu lidé řeší nesmysly a snadno se zdrží na celý den nejrůznějším tříděním a probíráním se starými věcmi. Na tento typ úklidu raději vyhraďte jiný termín.

Jak na utírání prachu

Místo prudkých a rozmáchlých pohybů provádějte vodorovné tahy směrem dolů. Praktické jsou v tomto směru antistatické utěrky, na kterých část prachu ulpí a zbytek prachu se již jen usadí na podlaze místo poletování na jiný nábytek.

Tyto praktické utěrky nebo zametače prachu není vhodné prát s ostatním prádlem vzhledem k působení saponátů. Využijte k jejich údržbě opláchnutí teplou vodou.

No a když už jste se vrhli do úklidu, dejte trochu péče i sklu. Dobře funguje ocet nebo parní čističe a vysavače na okna.

Jak často uklízet

Leifheit vysavač na tyči

Nemusí to být nic hrozného, stačí dodržet základní zásady a je hotovo:

  • Jednou denně na 20 minut vyvětrejte, ustelte a ukliďte poházené předměty

  • Jednou týdně na hodinu vyvětrejte, vyluxujte a proveďte dezinfekci koupelny.
  • Jednou měsíčně si vyhraďte dopoledne a vyžeňte pavouky z jejich zákoutí.
  • Dvakrát do roka se vrhněte na generální úklid domácnosti tj. mytí oken a koberců.

Na řadě je kuchyň a koupelna

Další místností, kterou si vezměte na mušku je kuchyň.  Bude zapotřebí vynést odpadky a koš vydezinfikovat, ať si později neušpiníte vanu.

Umyjte nádobí, majitelé myčky to mají snadnější a ukliďte ho. Odkliďte také drobky z kuchyňské linky a stolu. Nezapomeňte ani na spotřebiče jako rychlovarná konvice, presovač a nebo troubu. Ano i tu mikrovlnou.

Společenské místnosti a pracovny

Zaměřte se na spotřebiče, které jsou jako magnety na lapání prachu. Běžné prachovky, ale nepostačí. Použijte buď již zmíněné antistatické utěrky, nebo speciální hadříky a spreje na elektroniku. S prachovkou postupně projděte všechny místnosti a zakončete úklid v koupelně.

Dezinfekce

Nezapomínejte na práci s rukavicemi. Důležitá je i příprava pracoviště. Odkliďte tedy všechny flakony a přípravky a prostor vydrhněte úklidovou chemií na daný typ povrchu. Zpěněný přípravek nechte chvíli působit a v mezi čase se můžete pustit do údržby toalety. Nezapomeňte opět na chemii a záchod řádně setřete antibakteriálními ubrousky. Vyhnete se tak máchání rukou a hadrů ze záchodu ve vaší vaně

Podlaha a třešnička na dortu

Stále přemýšlíte, jak na prášení a zvedání již smeteného prachu? Zkuste následující pořadí. Převléct peřiny, čisté odneste do vedlejší místnosti, ukliďte ložnici a pak je přineste zpět.

Nyní dlouho očekávané podlahy. Bohužel jde o největší plochy, které vyžadují údržbu. Jakákoliv forma úklidu těchto částí spadá až na konec celého postupu uklízení.

Na závěr zbývají poslední drobné úkony. Spláchněte dezinfekci v toaletě, vyleštěte zrcadla a zalijte květiny. Nyní už jen vyvětrejte a návštěvy mohou přijít.