info@fandora.cz        +420 730 731 585 (po–pá 7:30–15:30)        Doprava a platba        Kontakty

Jak se prostírá stůl

Jak se prostírá stůl

Ať už pořádáte velký slavnostní oběd pro přátele, nebo usedáte k běžné večeři s nejbližší rodinou, vhodně prostřeným stolem můžete vytvořit příjemnou atmosféru a udělat z obyčejného jídla neobyčejný zážitek. Jaká platí pro prostírání stolu pravidla a jak doladit tabuli k dokonalosti? Čtěte dále, vše potřebné jsme pro vás sepsali v dnešním článku.

Ať už pořádáte velký slavnostní oběd pro přátele, nebo usedáte k běžné večeři s nejbližší rodinou, vhodně prostřeným stolem můžete vytvořit příjemnou atmosféru a udělat z obyčejného jídla neobyčejný zážitek. Jaká platí pro prostírání stolu pravidla a jak doladit tabuli k dokonalosti? Čtěte dále, vše potřebné jsme pro vás sepsali v dnešním článku.

Společné setkání u jídla má být především uvolněné a zábavné. To ale neznamená, že není potřeba věnovat pozornost i zdánlivě nedůležitým detailům. Způsob, jakým prostřete stůl, může udávat tón celého večera, proto je důležité, abyste na nic nezapomněli a celá kompozice byla nejen funkční, ale také lahodila oku.

Kromě toho existuje několik pravidel, jejichž dodržováním dáváte najevo, že jste kultivovaný a správný hostitel. A to je přece přesně ta zpráva, kterou chcete ke svým hostům vyslat.

ZáložkaJak to má správně vypadat

Ruku na srdce, pokud podáváte jídlo doma, nikdo od vás nečeká čtyři sady příborů a slepé dodržování etikety. Stačí se držet jednoduchých pravidel: pravákům dáváme na pravou stranu od talíře polévkovou lžíci a/nebo příborový nůž (ostřím k talíři). Nalevo pak vidličku. U leváků je to přesně naopak. Pokud je příborů víc, řadíme je od toho, který se použije jako první. Bude od talíře nejdál. U chodů, které vyžadují speciální příbor, můžete daný příbor přinést bez obav až s talířem.

Na pravou stranu nahoru nad talíř patří sklenička na víno, za ni (nebo vedle ní, podle toho, kolik je na stole místa) patří sklenice na vodu. Samozřejmostí by měl být látkový nebo papírový ubrousek umístěný v (čistém!) talíři, pod lžící a nožem, případně jinde na stole. Vždy by ale mělo být jasné, komu patří jaký ubrousek.

Talíře mohou být připraveny na stole nebo přinášeny s každým dalším chodem. Po jídle se vždy odnášejí. Znamením, že host už v jídle nehodlá pokračovat, je položení vidličky a nože vedle sebe. Jejich překřížení naopak značí, že se v jídle ještě bude pokračovat.

Na stůl patří i solnička, pepřenka a nádoby s dalšími dochucovadly, která se hodí k podávanému jídlu.

ZáložkaMaličkosti dělají divy

Čisté nádobí, naleštěné sklenice a příbory, a hezké ubrousky samy o sobě působí příjemným dojmem. Pro opravdu slavnostní chvíle to chce ale něco víc. Evergreenem je bílý vyžehlený ubrus, na kterém hezky vynikne další výzdoba. Doplnit ho můžete běhounem se vzorem nebo v oblíbené barvě, měl by ale ladit k ubrouskům.

Oblíbenou výzdobou jsou svíčky, květiny a různé drobné dekorace. Nikdy by ale neměly překážet a omezovat hosty v pohybu. U svíček dávejte pozor propálení ubrusu, výrazná vůně květin může zase být při jídle rušivá a vyvolávat kýchání, takže raději volte méně aromatické typy květinových ozdob. Tabuli můžete doplnit o prostírání, kroužky na ubrousky, jmenovky nebo drobné dárky pro hosty.

S prostíráním stolu si můžete vyhrát podle příležitosti a nálady. Rozverné kombinace různých stylů nebo elegantní klasika s nažehleným ubrusem - je to jen na vás. Jisté ale je, že jídlo u prostřeného stolu chutná mnohem lépe.

Chybí vám k dokonale prostřenému stolu nějaké nádobí nebo doplňky? U nás určitě najdete, co hledáte.

Doprava zdarma

Platí pro všechny objednávky
nad 1500 Kč a na vybrané produkty

Blesková expedice

Zboží, které máme skladem expedujeme do 24 hodin

Odběrná místa

Pohodlné vyzvednutí v síti odběrných míst po celé ČR

Potřebujete poradit?

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat - Kontakty