info@fandora.cz        +420 730 731 585 (po–pá 7:30–15:30)        Doprava a platba        Kontakty

Jak vybrat ten správný odpadkový koš?

Jak vybrat ten správný odpadkový koš?
Při výběru nového odpadkového koše se může zdát, že není zapotřebí znát žádná kritéria. Doma pak ale můžete zjistit, že vám koš nezapadá do interiéru a po praktické stránce vám spíš přidělává práci, než aby vám s ní pomáhal. Sepsali jsme pro vás proto pár základních ukazatelů, s jejichž pomocí vyberete ten nejvhodnější odpadkový koš pro vaši domácnost.

Při výběru nového odpadkového koše se může zdát, že není zapotřebí znát žádná kritéria. Doma pak ale můžete zjistit, že vám koš nezapadá do interiéru a po praktické stránce vám spíš přidělává práci, než aby vám s ní pomáhal. Sepsali jsme pro vás proto pár základních ukazatelů, s jejichž pomocí vyberete ten nejvhodnější odpadkový koš pro vaši domácnost.

Začněte materiálem

Než se budete rozhodovat jaký tvar a velikost koše zvolíte, zamyslete se nad samotným materiálem koše. Na trhu jsou nejčastěji koše ve dvou provedeních – z plastu nebo z kovu. Oba dva mají své výhody i nevýhody, které je dobré znát.

U plastových košů patří k hlavním výhodám jejich nízká hmotnost, takže se s nimi jednodušeji manipuluje a často bývají i za nižší cenu. Pokud vám tedy nejde tak moc o estetiku jako spíš o funkčnost, plastový koš bude nejspíš to pravé pro vás.

Kovové koše jsou sice trochu těžší, za to jsou ale stabilnější a jen tak lehce se nepřevrhnou. Zároveň u nich rozhodně oceníte jejich omyvatelnost – ke kovu nepřilnou pachy tak jednoduše jako k plastu a při pravidelném omývání koše se tak nemusíte bát, že by vám začal nepříjemně zapáchat. Kov je zároveň obecně odolnějším materiálem, není tedy tak jednoduché koš poškrábat nebo jinak poničit.

Jednoduché otevírání

Hlavní funkcí dobrého odpadkového koše by měla být jeho schopnost jej rychle otevřít a zase zavřít. V tomto případě máte na výběr z několika možností. Tou první jsou koše s nášlapným pedálem, po jehož stisknutí se otevře víko koše a po sundání nohy z pedálu se zase zavře. Jednoduché, praktické, účinné a navíc vám tento typ otevírání jde naproti, pokud máte plné ruce.

Další možností, jak se do koše dostat, je pohyblivá úprava víka tak, aby se dalo jednoduchým pohybem odklopit. Nevýhodou tohoto řešení může být určitá nehygieničnost, kdy se při nedostatečném umývání koše kupí na tomto víku bakterie. Ocenit u něj však můžete jeho tichost oproti například zmiňovanému nášlapnému pedálu.

V neposlední řadě jsou na trhu koše, které jsou přímo zabudované do kuchyňské linky, a otevřete je jejich vysunutím ven. Instalace těchto košů může pár minut zabrat, pomůžou vám ale vyladit interiér vaší domácnosti, případně zabránit přístupu ke koši dětem nebo domácím mazlíčkům.

Zamyslete se nad velikostí

U velikosti koše je výběr zcela na vás. Menší koše mívají objem kolem 10 litrů, ty větší mohou sahat až k 50 litrům. Obě varianty mají opět své výhody i nevýhody. Rozměrově menší koš vám nebude v prostoru tolik zaclánět a elegantně ho skryjete. Na druhou stranu ho při frekventovaném používání musíte častěji vynášet. Koše s malým objemem se proto hodí spíše do místností, kde nečelí velkému náporu odpadků (koupelna, WC apod.).

U velkých odpadkových košů je to pak pochopitelně opačně. Pojmou velké množství odpadků, je s nimi však v rozvržení místnosti počítat, jelikož zaberou nějaké to místo. U vyhazování odpadků zároveň myslete na třídění odpadu – pokud budete odpadky míchat všechny dohromady, tak nejen neulehčíte planetě, ale koš se vám bude plnit bleskovou rychlostí a vynášet jej budete muset často tak či tak.

V naší nabídce najdete odpadkové koše všech druhů. Pokud byste s výběrem potřebovali poradit, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám s výběrem jakéhokoliv vybavení do vaší domácnosti pomůžeme! 

Doprava zdarma

Platí pro všechny objednávky
nad 1500 Kč a na vybrané produkty

Blesková expedice

Zboží, které máme skladem expedujeme do 24 hodin

Odběrná místa

Pohodlné vyzvednutí v síti odběrných míst po celé ČR

Potřebujete poradit?

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat - Kontakty