info@fandora.cz        +420 730 731 585 (po–pá 7:30–15:30)        Doprava a platba        Kontakty

Výhody pánve wok + jak správě vybrat pánev wok

17.11.2022
Výhody pánve wok + jak správě vybrat pánev wok
Wok pánev se v dnešní době stala běžným pomocníkem do kuchyně. Mnoho lidí však neví, jak zdravě se dá uvařit jídlo ve wok pánvi nebo jak vybrat tu nejlepší.

Wok je zdravější způsob vaření jídla. Při vaření na této pánvi je potřeba méně oleje, rozvádí teplo rovnoměrněji, takže vaření je ještě rychlejší.

V tomto článku najdete několik základních informací o pánvi wok. Jedná se o pánve používané k vaření různých asijských jídel, dá se používat na vaření v páře, na smažení, vaření, dušení a dokonce i na vaření polévky. Od ostatních pánví se liší tím, že má zakřivený tvar, což mění způsob vaření.

K čemu se Wok používá?

Na smažení je pánev wok ideální. Unikátní design pánve však umožňuje mnoho dalších využití. Protože je hluboká, lze ji naplnit vodou pro vaření jídla nebo olejem na fritování. Na wok lze přidat poklici, což je pak ideální pro vaření zeleniny a třeba i mořských plodů v páře.

Výhody pánve wok

Podívejme se na některé výhody používání pánve wok:

Jídlo z pánve wok je zdravější, při přípravě používáte méně oleje

Všichni chceme jíst zdravě. Pánve wok mají tu výhodu, že se při vaření používá menší množství oleje. Takže vaření je ve finále zdravější a jídlo snáze stravitelné. Pokrmy na woku připravíte za kratší dobu, což zachová křupavou texturu zeleniny a jemnou chuť masa.

Lepší chuť jídla

Možná jste slyšeli lidi mluvit o tom, jak wok pánek může dát jídlu lepší chuť. Wok může zlepšit chuť jídla tím, že vám umožní lépe smíchat chutě jedotlivých ingrediencí. A také tato pánev urychlí přípravu jídla a je menší šance, že se převaří.

Ve woku připravíte více jídla

Wok pánve jsou skvělé pro milovníky jídla - dělají vaření dostupnější a snažší, protože mají vysoké kraje. To znamená, že do woku můžete dát více jídla. To vám umožní uvařit více vašich oblíbených jídel a pokuv vám zůstanou zbytky, můžete si je vychutnat další den. A další výhoda? Pánev wok usnadňuje také udržování čistoty v kuchyni, protože je méně pravděpodobné, že se jídlo vysype na sporák. A to já velmi oceňuji!

Omezuje ztrátu živin z jídla

Delším vařením jídla dochází ke ztrátě vitamínů, jako je vitamín C nebo vitamín B (thiamin). Rychlejší smažení zeleniny v malém množství oleje může minimalizovat tyto ztráty.

Vaříte vše na jedné pánvi

Kdybych se dostal na pustý ostrov a mohl bych si vzít jen jednu pánev, byla by to jasně wok. Velkou součástí jejich přitažlivosti je, že můžete použít jednu pánev wok místo více pánví. To znamená, že v kuchyni potřebujete méně úložného prostoru. A když  máte doma malou kuchyň, tak toto oceníte asi nejvíce. Je také ekonomičtější koupit si jednu pánev a vaření v jedné pánvi je snadné, zábavné a zdravé.

Snadná příprava pokrmů

Příprava všech jídel je v pánvi wok přímočará, rychlá a jednoduchá. V podstatě si vyberete své čerstvé ingredience a vše nakrájíte na kousky velikosti sousta. Poté si ve woku rozehřejte olej a vhoďíte ingredience. Některá jídla z woku mohou být samozřejmě složitější, ale jsou typicky jsou pokrmy z woku rychlé a jednoduché.

Wok je všestranná pánev

Ačkoli jsou pánve wok primárně spojeny se smažením, jsou ve skutečnosti mnohem univerzálnější v druzích jídel, která na nich lze připravit. Pánve wok jde použít k vaření v páře, fritování, dušení, klasickému vaření, opékání, dušení a uzení potravin. Zvládnou vše, co tradiční pánev a často lépe. Ve WOK pánvi můžete své pokrmy smažit i vařit

A přidám ještě pár dalších důvodů, proč si wok pánev pořídit:

  • Snadná údržba
  • Na trhu je velké mnoožství druhů wok pánví (co do velikosti a materiálů)
  • Jídlo máte velmi rychle připravené, do 10-15 minutJak vybrat pánev wok?

Nyní už víte, že pánev wok do své kuchyně prostě potřebujete. Jak ji ale vybrat? Odpovězte si 3 základní otázky a podle toho vybírejte.

Jakou velikost pánve wok potřebuji?

Záleí pro kolik lidí budete vařit. Pokud pro celou rodinu, berte velkou pánev. Pokud žijete sami, bude vám stačit pánev s průměrem horní části kolem 24 cm.

Jaký materiál pánve wok?

To je zásadní otázka. Materiál je u pánve wok alfou a omegou př výběru. Každý materiál má výhody a nevýhody. Vybírejte podle svých preferencí a potřeb. Zaměřte se hlavně na nepřilnavost, to je důležitá vlastnost wok pánve. Pokud wok pánev není nepřilnavá, tak se na ni jídlo může přichytávat a mytí je pak noční můrou.

  • Litinová wok pánev - Celkem dobře vede teplo, odolává vysokým teplotám, má několik vrstev nepřilnavého povrchu. Litinovou wok pánev můžete bez obav rozpálit na velmi vysoké teploty, jídlo tak budete restovat opravdu zprudka, díky čemuž bude mít výsledný pokrm skvělou chuť, ale také v něm bude zachováno velké množství vitaminů a minerálních látek. Litinové wok pánve jsou ale celkem těžké. Ale zase se pyšní velkou životností.
  • Nerezová ocel - Je vlmi odolná proti poškrábí, ale je těžká a nevede moc dobře teplo (trvá, než se rozpálí)
  • Keramické pánve wok - ano, i ty se dnes vyrábí. Nejsou nepřilnavé, na to pozor. Fungují na všech různých typech varných desek kromě indukce.

Jak moc chci do wok pánve investovat?

Na levnou wok pánev zapomeňte. Nekupujte ji. Nevydrží vám. Můžeme doporučit značku CUCINA ITALIANA nbeno BANQUET. Ty jsou super.

Wok pánev si zamilujete. Jakmile ji jednou vyzkoušíte, už bez ní nebudete chtít v kuchyni existovat. To vám zaručujeme.


Doprava zdarma

Platí pro všechny objednávky
nad 1500 Kč a na vybrané produkty

Blesková expedice

Zboží, které máme skladem expedujeme do 24 hodin

Odběrná místa

Pohodlné vyzvednutí v síti odběrných míst po celé ČR

Potřebujete poradit?

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat - Kontakty